Skleněný trůn

Autork(a): Sarah Janet Maas
Anotace:

Celaena je osmnáctiletá nájemná vražedkyně, která si odpykává svůj trest ve špinavých solných dolech Endovieru. V životě udělala jen jednu chybu - nechala se chytit. Její jedinou šancí je vyhrát turnaj, kde má reprezentovat korunního prince Doriana. V turnaji se utká 24 nejlepších zabijáků, vrahů a zlodějů. Jenže brzy Celaena zjistí, že ji čeká boj i uvnitř hradu, proti něčemu tajemnému.

„Mám hudbu ráda,“ odpověděla váhavě, „protože když ji slyším… ztrácím se v sobě, jestli to dává smysl. Náhle jsem současně očištěná a naplněná a cítím, jak kolem mě víří celá země. Když hraji, tak… aspoň pro jednou nic neničím, ale tvořím.“


***


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2015
Vydání originálu: 2012
Žánr: Fantasy, Pro děti a mládež
Originální název: Throne of Glass


***


Když jsem na internetu viděla recenzi na tuto knihu, řekla jsem si: „Wow, to si musím přečíst!“ Hned následující měsíc jsem si Skleněný trůn koupila.

„Jsi v Endovieru už rok. Kdo ví, co ještě dokážeš?“
„Dokážu toho dost, děkuji za optání,“ odbyla ho a přitom si vybírala nečistotu zpod nerovných nehtů. Snažila se nedat najevo znechucení ze vší té špíny pod nimi. Kdy měla vůbec naposledy čisté ruce?


Hned, jak jsem knihu otevřela, jsem si ji zamilovala a nemohla odložit. Celaena je úžasná osobnost plná protikladů. Říkala jsem si, že takovou postavu si nemůžu nikdy oblíbit, ale právě naopak. Celaena je mladá dívka plná emocí. Na jednu stranu je to nájemný vrah, který chladnokrevně zabíjí lidi, ale jinak je to úplně obyčejná dívka. Miluje šaty, hudbu a knihy.

Celaena se zvedla na lokty. „Ale musel jsi mi kvůli tomu podrazit nohu. Tomu říkáš vítězství?“
„Kdo tu teď leží s mečem namířeným na srdce?“Mezi další postavy, které hrají v knize důležitou roli, patří princ Dorian a Chaol, kapitán stráží.

Dorian je korunní princ, který osvobodil Celaenu. Člověk by řekl, že princ bude stejně zlý jako král, ale už na začátku vidíme, že on je úplně jiný. Rád čte a má úplně jiné úmysly než jeho otec. Díky knihám se hodně sblíží právě s Celaenou. Po celou dobu turnaje ji podporuje a dokonce ji i tajně navštěvuje.

„Kdo? Ta vražedkyně?“
„Je nebezpečná, chlapče, i pro svého patrona. Jde jí o jedinou věc a nemysli si, že tě nevyužije k tomu, aby ji dostala. Pokud se ji budeš dvořit , bude to mít nepříjemné následky. O to se postará ona i já.“


Chaol má za úkol chránit a trénovat Celaenu. Po celou dobu se snaží sám sebe přesvědčit, že ona je nebezpečná a je to pouze nájemný vrah. Později zjišťuje, že Celaena není tak hrozná, jak si myslel, ale pořád se má před ní na pozoru. Občas můžeme sledovat to, jak Chaol bojuje sám se sebou.

Kniha se mi opravdu líbila. Je čtivá a poutavá. Můžete v ní také najít něco záhadného, co se skrývá uprostřed hradu. Něco nebezpečného, před čím se musí mít všichni bojovníci na pozoru.

„Šetři si to pro klání,“ poradil jí tiše, ale rozhodně.
„Zabiju ho?“ vydechla.
„Ne, nezabiješ. Jestli ho chceš umlčet, poraz ho. Je to jenom surovec z královského vojska. Nenávidět ho je pouze plýtvání silami.“


Knize dávám pět hvězdiček, protože tak originální příběh jsem dlouho nečetla.

Brzy se také můžete těšit na druhý díl, ale musíte si počkat, až ho přečtu. - usměje se -

Knižní obálka
Jednoduchý obal, který knize dává originalitu a napínavost.
Tuto recenzi pro vás napsal(a) Zoraida Boyer
Zoraida BoyerAutor se věnuje Spolku literárních fanatiků, psaním recenzí čtením knih a psaním různých povídek.

Komentáře

Kathy Mikealson
Kathy Mikealson
Za mě skvělý příběh, ale pokud Vás nezaujme první díl, musíte se vrhnout na další, jelikož ty jsou o mnoho lepší!
19.8.2017 16:45
+zapíše si název knihy,a běží do knihovny+
13.12.2017 21:06
Anonymní uživatel


Další recenze

Illuminae

Píše se rok 2575 a dvě znepřátelené korporace jsou ve válce kvůli planetě, která je stěží ně...

Inferno

Robert Langdon se probouzí ve florentýnské nemocnici, kde mu sdělí, že je po vážné nehodě, díky...

Erilian, město čarodějů

Erilian je mocné město, které řídí Velká rada čarodějů. Není jednoduché se stát jejím člene...
Všechny recenze
Sdílet recenzi přes: Facebook Google+ Twitter
x

Přihlášení
Pokud ještě nejste zaregistrovaní, učiňte tak!

Přihlaš se a získej spousty výhod!