Griša: Světlo a stíny

Autork(a): Leigh Bardugo
Anotace:

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…

"Potřebuju, abys pro mě něco udělal."
Odfrknul si. "Myslíš jako ještě něco kromě toho, že jsem dezertoval z armády, lezu s tebou po horách a každou noc mi mrzne zadek na studené zemi?"


***


Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2017
Vydání originálu: 2012
Žánr: Fantasy
Originální název: Shadow and Bone


***


Jako snad každý student v Bradavicích, i já mám jakýsi mudlovský nesmysl nazvaný „Facebook“. Jelikož se pohybuji dost často v mudlovském prostředí, je to nejjednodušší pomůcka, jak se dorozumívat, což ostatně mnozí z vás vědí. Nicméně má tato stránka velice příjemnou vlastnost. Můžete dávat tzv. „palec“ na další stránky na této stránce a sledovat tak obsah, který zveřejní.

A tak jsem narazila na tuto knihu. Sleduji totiž stránku „Nakladatelství Fragment“, která přidává ukázky připravovaných knih. Jakmile jsem si přečetla ukázku k této knize, okamžitě jsem se pro ni nadchla. Projela mnou vlna: „Páni! Už se těším na výplatu, až si knihu pořídím!“ Celá natěšená jsem pak žhavila své konto, dokud výplata nedorazila.

„A je to tady!“ třásla jsem se na knihu. Otevřela jsem ji a začala číst. Byla jsem ráda, že je kniha psaná ich-formou, která mi vyhovuje mnohem více než er-forma. Začátek celkem pěkně plynul. Dokonce se hned objevuje velká akce, při které se mi snad málem zastavil dech. Jenomže pak přišly popisné části a můj kámen úrazu.


Knihovna byla dvě patra vysoká a podél všech stěn byly od podlahy ke stropu vyrovnány řady knih.


I přesto, že se pokládám za člověka, který má poněkud velké hranice představovat si napsané věci, největší kámen úrazu pro mě jsou popisné části. Nesnáším dlouhé popisy místností, dlouhé popisy lidí. Ideální pro mě by bylo napsat: Vlevo se nachází postel, naproti je stůl, vpravo okno a konec. A popis postav rozebírat pomalu v příběhu.

Nicméně zpět ke knize. Najednou se prostě kniha stala místo napínavým dobrodružstvím s momenty, kdy jsem vážně tišila svůj dech, hryzala se do rtu a potila se jako prase, jako bych prožívala ten příběh já a ne hlavní hrdinka Alina, na slohovou práci na téma „Popis místa“.

I proto mi trvalo dlouhou dobu, než jsem se přes toto přenesla a konečně se mohla opět začíst. A věřte tomu nebo ne, kdybych nemusela chodit do práce, nejspíš u toho „konce“ (rozumí se příběh po popisné části) vydržela sedět od rána do večera.


Viděla jsem jeho skučící tvář sevřenou bolestí, jeho doširoka otevřené oči plné hrůzy a viděla tu stvůru, co ho držela ve svých lesklých, šedivých pařátech a ve vzduchu zběsile mávala křídly, jak se ho snažila unést, viděla jsem její tlusté drápy zanořené hluboko do Alexejových zad a její pazoury potřísněné Alexejovou krví. Pak mu prsty sklouzly po zábradlí. Vrhla jsem se za ním a chytla ho za ruku.
"Drž se!" řvala jsem.


Kniha tedy hezky plynula (až na tu jednu část, nutno podotknout), byla protkaná humorem, ale i romantikou – tak, jak to u fantasy pro mládež bývá. Rozhodně nelituji toho, že jsem se do čtení pustila, ačkoli hlavní hrdinka Alina je občas k politování a k profackování (ale kdo z hlavních hrdinů ne, že?).


Můj nový pokoj mi připadal obrovský a prázdný. Všechny vzpomínky uplynulého dne přispěchaly v tom tichu ke mně a z očí mi vyhrkly slzy.


Ti, kdo máte rádi fantasy, nové prvky ve fantasy a kousek té romantiky, která rozhodně nezabere polovinu knížku, se hrdě a hlavně nadšeně pusťte do této knihy!

Knižní obálka:
No a toto byl další faktor, který ovlivnil mé rozhodnutí si knihu přečíst. Naprosto boží obálka, která vysloveně láká: Kup si mě, kámo, kup si mě!!! Tmavě modrá, tyrkysová, ozdobné fantasy písmo a nádherná dívka v modrém kabátu. Rozhodně patří mezi nejkrásnější přebaly, které jsem zatím viděla.
Tuto recenzi pro vás napsal(a) Alisa de Monová
Alisa de MonováAutorka se věnuje psí činnosti zvané "agility" a "dogdancing" s jejím úžasným rezatým psíkem nesoucí jméno "Jack". Dále osoba ráda kreslí a hraje RPG (pouze textové, takže žádný Dračák u stolu!). Samozřejmě se také věnuje čtení. Zajímá ji fantasy, ale nepohrdne detektivkami.

Komentáře

Anonymní uživatel


Další recenze

Illuminae

Píše se rok 2575 a dvě znepřátelené korporace jsou ve válce kvůli planetě, která je stěží ně...

Inferno

Robert Langdon se probouzí ve florentýnské nemocnici, kde mu sdělí, že je po vážné nehodě, díky...

Erilian, město čarodějů

Erilian je mocné město, které řídí Velká rada čarodějů. Není jednoduché se stát jejím člene...
Všechny recenze
Sdílet recenzi přes: Facebook Google+ Twitter
x

Přihlášení
Pokud ještě nejste zaregistrovaní, učiňte tak!

Přihlaš se a získej spousty výhod!