Koruna tří: Prokletý král

Autork(a): J. D. Rinehart
Anotace:

Trojčata, rozdělená po narození, jsou předurčena vládnout Toronii. Cesta k trůnu je však dlouhá a krvavá

Království Toronie složené ze tří říší je sužováno občanskou válkou. Železnou rukou tu vládne král Brutan, jehož vláda je plná krutosti a utrpení. Naději přináší proroctví, že se králi narodí trojčata. Ta mají Brutana zabít a společně nastoupit na trůn. Tehdy v království zavládne mír. Trojčata se skutečně narodí, ale čaroději Melchiorovi se je podaří dostat z královského hradu dřív, než se o nich někdo dozví.

Když je trojčatům třináct let, žijí rozdělena v různých koutech království a o existenci svých sourozenců netuší. Elodie vyrůstá ve šlechtické rodině. Dobře ví, že je nástupkyní trůnu, a podle toho se i chová. Je ctižádostivá a spratkovitá. Co ale neví, je, že rodina, u níž žije, ji plánuje využít jako loutku a vládnout sama. Galf, který trpí zvláštním postižením, putuje s potulnými komedianty a předvádí akrobatická čísla jako hadí muž. Tarlan žije ve vzdálené ledové zemi Yalaste, kde se naučil mluvit s obrovskými ptáky torody — a s lidmi nechce mít nic společného.

***

Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2015
Žánr: Fantasy
Série: Koruna tří
Originální název: Crown of three: The Cursed King


***


Dveře Nynusovy cely zarachotily. Galf se srdcem tlukoucím jako o závod sjel po stěně zpátky dolů, pustil se a posledních pár metrů k zemi seskočil. Jen co dopadl, otevřel se otvor ve spodní části dveří a tlustá ruka dovnitř strčila dvě tlučené plechové misky. V jedné z nich byla vepřová kotleta, dvě brambory a kupka zelí.
Ve druhé byla nevábná našedlá kaše.
„To se jako máme o večeři porvat?“ vylétlo z Galfa dřív, než se stihl zarazit.
Ve dveřích se ve výšce očí otevřel druhý otvor a dovnitř zamračeně nahlédl Blist. „Nevyskakuj si, zrůdo,“ zavrčel. Nemám žádný rozkazy o tom, že bych s tebou měl zacházet v rukavičkách. Nejseš přece žádnej princ, nebo snad jo?“
„No to teda nejsem!“ zařval Galf, ale okénko ve dveřích se už zavřelo. Obrátil se k Nynusovi. „Co to mlel? Co to má společného s…“
K jeho úžasu se mu jeho spoluvězeň uklonil. „Princ Nynus, k vašim službám. Podle protokolu bys mi měl políbit ruku, ale myslím, že to už asi nebude potřeba, že?“
„Princ… Chceš říct, že jsi syn…?“ Galf byl v takovém šoku, že se mu nedostávalo slov. „Tak proč jsi zamčený tady? Neříkal jsi, že to nařídil král? Ale jestli je to tvůj…“
„Otec? Ano, je to můj otec. A taky je to šílenec. Je přesvědčený, že se všichni chtějí zmocnit jeho trůnu.“


K této knize jsem se dostala trochu netradičně, když jsem porušila známé pravidlo „Nesuď knihu podle obalu.“ a právě takto jsem si ji vybrala. Vím, že je to jedna z nejhorších věcí, které může člověk udělat, ale ta obálka se mi tak líbila, že jsem se dokonce později přistihla, jak na ni dlouze zírám.Po rychlém prolistování a ujištění se, že žádná stránka není zmačkaná (nebo nedej bože roztrhnutá!) jsem ji položila na pult a o pár minut později už jsem si ji nesla domů. To jsem ještě netušila, že se právě tato kniha má stát jednou z mých nejoblíbenějších.Když jsem ji doma položila na stůl a přečetla si anotaci, zjistila jsem, že jsem se trochu posunula do jiné věkové kategorie. Kniha je označena štítkem 10+, takže jsem měla trochu obavy, jestli nebude psána příliš dětsky. To se naštěstí nestalo. Příběh je sice psán více jednoduše než ostatní fantasy, které jsem četla, ale některé úseky mi přišly pro desetileté příliš drsné – od šíleného krále a ještě šílenějšího syna až po thorrody (= obrovští orlové, se kterými se přátelí Tarlan), kteří jsou schopní přetnout zobákem člověka vedví.Na nějaké webové stránce jsem četla názor, že jde o klasické, chvílemi až fádní fantasy. S tím musím celkem souhlasit. Občas je příliš předvídatelné, co se stane. Ale pro mě to bylo spíše výhodou – fantasy světy typu Narnie, Alagaësie, Západozemí a Středozemí jsou pro mě jako stvořené. Na každém z nich je totiž něco výjimečného, přestože jsou si v mnoha věcech podobné.Přestože je kniha o trojčatech, hned jsem si nejvíce oblíbila Galfa. Je to takový ten typ postavy, se kterým musíte soucítit. Vystupuje v cirkusu kvůli znetvoření, díky kterému je jeho tělo více ohebné, vyhublé a i trochu děsivé. Mnoho lidí ho nazývá zrůdou, ale on svůj život přijímá takový, jaký je.
Další dvě postavy – Tarlana a Elodii – už tolik ráda nemám. Obzvlášť Elodie mi ze začátku přišla jako hloupá a naivní, ale když jsem se do knihy začetla, celkem jsem i začala chápat její jednání. Zklamání v podobě Mary Sue se nekonalo a jsem ráda, že každá z postav, přestože je třeba na straně dobra, má nějaké chyby.Korunu tří doporučuji přečíst všem, co jsou milovníky klasické fantasy a co nechtějí vyrůst.
- usměje se -Nakonec bych ještě dodala, že další díl vychází už za pár dní. Takže se těším, a i když mám teď dost školních povinností, na tuhle knihu si určitě čas najdu.

Tuto recenzi pro vás napsal(a) Meggie Ashcroft
Tento autor si nevyplnil popis.

Komentáře

Anonymní uživatel


Další recenze

Illuminae

Píše se rok 2575 a dvě znepřátelené korporace jsou ve válce kvůli planetě, která je stěží ně...

Inferno

Robert Langdon se probouzí ve florentýnské nemocnici, kde mu sdělí, že je po vážné nehodě, díky...

Erilian, město čarodějů

Erilian je mocné město, které řídí Velká rada čarodějů. Není jednoduché se stát jejím člene...
Všechny recenze
Sdílet recenzi přes: Facebook Google+ Twitter
x

Přihlášení
Pokud ještě nejste zaregistrovaní, učiňte tak!

Přihlaš se a získej spousty výhod!