Úžasný Mau®ic a jeho vzdělaní hlodavci

Autork(a): Terry Pratchett
Anotace:

Mauric, kocour s kožichem plným lupů. který ví, kdy a jak chytit příležitost za vlasy, si zařídil skvělé živobytí. Má jednoho hloupého kluka jako pištce a vlastní krysí pohromu – krysy, které jsou podivně inteligentní. Tak vzdělané, že na ně už Mauric nedokáže myslet jako na „oběd“. Každý zná příběh o krysách a krysaři – a tak jim m lidé dávají spoustu peněz… Dokud se nepokusí provést svůj trik v zapadlém městečku daleko v Übervaldu, kde tahle dokonale připravená finta najednou nevyjde. Někdo tady totiž hraje na jinou notu. Ve sklepech čeká něco velmi, opravdu velmi ošklivého. Krysy se musí naučit nové slovo. ZLO.

Ano, už je Vám to jasné – Mauric je kocour. A ne ledajaký – mluví, myslí, je velmi mazaný a má svůj plán. Penzijní plán. Chce vydělat spoustu peněz na hezký domov s velkým ohněm a příjemnou starou paní, která mu bude denně nalévat mléko.Ale ke splnění svého snu potřebuje kromě jednoho hloupého kluka s píšťalkou i krysy. A to krysy tak vzdělané, že na ně Mauric už nedokáže myslet jako na oběd. Každý zná příběh o krysách a krysaři – a tak jim lidé ve městech dávají spoustu peněz, aby se krysí invaze zbavili.Ale v zapadlém městečku Bad Spritz jim jejich dokonale připravená finta najednou nevyjde. A všichni se tam potkají se skutečným Zlem. Podaří se jim rozluštit záhadu místního podzemí? Podaří se jim přežít a budou držet pospolu i v těch nejtěžších chvílích? Dokáží krysy naplnit svůj sen? Ten je skrytý nejen v knížce „Jak pan Hopsálek hledal dobrodružství“, ale hlavně je v jejich krysích srdcích. Sen o přátelství lidí s krysami, sen o nalezení opuštěného ostrova a založení nové krysí civilizace, sen o spolupráci vzdělaných krys a tzv. keekees* mezi sebou.* Keekees = běžné nemluvící krysy (Možná si své myšlenky nechávají pro sebe – Pozn. autora recenze)


Jak všichni jásali, když oba pištci vytančili z města a za nimi následovaly krysy v divoké sarabandě! Jak obyvatelé pískali a tleskali, když se pak krysy vrhaly z mostu do řeky!

Nikdo si nevšiml, že některé krysy zůstaly na mostě stát a pobízely ostatní výkřiky jako: „Pamatujte, dlouhá, pravidelná tempa!“ nebo „Kousek po proudu je krásná písečná pláž!“ či „Do vody se snažte dopadnout nohama napřed, tak se nejmíň narazíte!“

Ale i kdyby si byli všimli, pravděpodobně by nikdo nic neřek. Takové podrobnosti do podobných událostí nepatří.“


Najděte si proto čas a začtěte se do příběhu, ve kterém kočka a krysy jednají stejně jako lidé, ba někdy je dokonce předčí. Uvidíte, že budete fandit moudré Koktejlové směsi i odvážnému Černému přelivovi, budete naslouchat radám Ďábělského guláše a oči se vám zalijí slzami nad smrtí Zaručeně čerstvé. Tančící Sardinka Vám vykouzlí úsměv na tváři a palce budete držet statečnému Šunkoflekovi.Krysy vám prostě přirostou k srdci a jen neradi je budete na konci příběhu opouštět. Možná využijete lektvaru Pletiva zrození a přejmenujete některou ze svých krys – a věřte, že inspiracemi pro krysí jména se to v knížce jen hemží. V tom je český překlad Jana Kantůrka nedostižný.

Tuto recenzi pro vás napsal(a) Bibi Anne
Bibi  AnneAutor se věnuje tomu, co ho právě baví :) ... a těší se na Vaše komentáře ke své recenzi :)

Komentáře

A já už vím, podle čeho mají tvé krysy tak úžasná jména. ;o) Mia
22.7.2017 08:04
Anonymní uživatel


Další recenze

Illuminae

Píše se rok 2575 a dvě znepřátelené korporace jsou ve válce kvůli planetě, která je stěží ně...

Inferno

Robert Langdon se probouzí ve florentýnské nemocnici, kde mu sdělí, že je po vážné nehodě, díky...

Erilian, město čarodějů

Erilian je mocné město, které řídí Velká rada čarodějů. Není jednoduché se stát jejím člene...
Všechny recenze
Sdílet recenzi přes: Facebook Google+ Twitter
x

Přihlášení
Pokud ještě nejste zaregistrovaní, učiňte tak!

Přihlaš se a získej spousty výhod!