Psaní do knih

Už delší dobu převládá trend nepsaní do knih, jelikož psaní je považováno za hříšné a vhodné upálení. Knihy jsou jako posvátné objekty, kterým by se neměl zkřivit ani růžek stránky. Psaní do nich je jako tabu… a běda vám, jestli to nepůjde vygumovat!

Zatímco se všichni asi shodneme, že psaní do vypůjčených knih, ať už z knihovny, či od známého, by mělo být trestáno smrtí na tiskařském stroji, u psaní do vlastních knih to tak jednoznačné není. Vlastně by to mělo být spíše podporováno, ale tomu se často neděje.


Lidé, kteří jsou proti psaní do knih, často uvádějí, že se tím knihy ničí, že je to jakási neúcta vůči autorovi či knize samotné. Takový přístup je pochopitelný u starých, jedinečných kusů knih (do originálu od Blaka, kdy je každá dochovaná – a že těch není mnoho – kniha originálem, bych taky nenapsala ani čárku, i dotknout bych se jí snad bála!). Ale u knih vydávaných pro dnešní konzumní společnost, u románů, jejichž náklady dosahují stamiliónů výtisků, jsou takové úvahy zcela zbytečné.


Psaní do takových knih jim totiž na hodnotě neubírá, právě naopak. Ať už se jedná o drobné opravy textu (špatné i/y, koncovky, uvozovky, čárky ve větách, …), či přímo podtrhávání, vyznačování a doplňování celých odstavců, oboje knihám přidává. Přidává jim nás. Nás jako podnětného čtenáře, který knihu jen bezduše nečte, ale skutečně nad ní přemýšlí, věnuje jí svou pozornost. Teprve kniha, která má zohýbané listy a poznámky po okrajích, teprve u takové knihy si můžete být jisti, že ji někdo skutečně četl. Že když se k ní někdo vrací, nevrací se k příběhu, který se podobá milionům dalším, ale k sobě samému, svým myšlenkám, nápadům, způsobu uvažování. Číst po sobě takovou knihu po pěti nebo deseti letech je mnohem smysluplnější než si číst starý deník, protože v takové knize uvidíte, jak jste vnímali svět, jak jste si všímali souvislostí, které ideje vás oslovovaly.


A tak vás vyzývám – pište do knih! Dělejte si v nich poznámky, podtrhávejte, kritizujte. Buďte čtenáři, za které by se autoři nemuseli stydět!

Komentáře

Zajímavá myšlenka
22.12.2017 23:47
:) velmi zajímavé
19.1.2018 12:56
Rozhodně zajímavá myšlenka, se kterou musím jen souhlasit. Hlavně u knih, ve kterých najdu pokaždé něco jiného, překvapivého, ať je čtu třeba i po dvacáté, by se tohle hodilo :)
21.8.2018 17:00
Anonymní uživatel


Sdílet článek přes: Facebook Google+ Twitter
x

Přihlášení
Pokud ještě nejste zaregistrovaní, učiňte tak!

Přihlaš se a získej spousty výhod!