Spolkové čtení II. – Velký Gatsby/Bez naděje

A máme tu druhou část Spolkového čtení! O jakou knihu půjde tentokrát?

Po vcelku úspěšném prvním kole následuje druhá část našeho Spolkového čtení. Knihu tentokrát vybrala zmijozelská studentka a korektorka Narcisse Cinerea. Jedná se o knihu Velký Gatsby od amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda. Kniha byla roku 2013 zfilmována.


Velký GatsbyKniha


Autor: Francis Scott Fitzgerald
Žánr: Román
Počet stran: 150
Doporučený věk: pro dospělé


Anotace:

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho...


A abyste věděli, do čeho jdete, zde je krátká ukázka:


„Stýská se jim po mně?“ zvolala nadšeně.

„Celé město je sklíčené. Všechna auta mají levé zadní kolo natřené načerno jako smuteční věnec a podél Severního pobřeží zní celou noc vytrvalý nářek.“

Kniha je velmi krátká, ale vzhledem k tomu, že by ji někdo nemusel ihned sehnat, bude se diskuze konat za 3 týdny, v pátek 22. července 2016 od 18:00 v naší spolkové klubovně.

Pokud byste však už knihu měli přečtenou, nechtěli byste ji číst nebo byste ji nesehnali, máme tu pro vás náhradu. Rozhodla jsem se pro tyto případy vybrat knihu Bez naděje od americké spisovatelky Colleen Hoover.


Bez nadějeKniha


Autorka: Colleen Hoover
Žánr: Román
Počet stran: 384
Doporučený věk: pro teenagery
Pokračování: Ztracená naděje


Anotace:

Je lepší zjistit pravdu, nebo věřit lžím?

Když se sedmnáctiletá Sky seznámí s Deanem Holderem – možná jediným klukem, jehož provází ještě horší pověst než ji – něco se v ní změní. S ním poprvé ucítí něco, co v ní všechny povrchní známosti předtím probudit nedokázaly.

Holder ji uchvátí i vyděsí už během prvního setkání, ale hlavně ji dokáže probrat z citové otupělosti, kterou už začala považovat za součást své povahy. A vyvolat v ní vzpomínky na minulost... vzpomínky tak bolestné, že by si přála nechat je dál hluboko pohřbené.


A opět nesmím zapomenout na úryvek:


Chytila jsem Holdera za ruku, vyhrnula mu rukáv, a bylo to tam. Jenže teď jsem poprvé věděla, co to doopravdy znamená.

„Proč sis ho nechal udělat?“ Už mi to vysvětloval, jenže teď jsem chtěla slyšet pravý důvod. Odtrhnul pohled od silnice a podíval se na mě.

„Říkal jsem ti to. Jako připomínku lidí, který jsem v životě zklamal.“

Jelikož má tato kniha téměř 400 stránek, budete mít na její přečtení o dva týdny více než na knihu Velký Gatsby, tudíž 5 týdnů. Diskuze tedy bude v pátek 5. srpna 2016 od 18:00 v naší spolkové klubovně.


Pokud se plánujete zúčastnit kterékoliv diskuze (nebo třeba i obou), prosím, dejte mi to vědět do komentářů včetně informace, kterou debatu navštívíte. Hodně mi to pomůže při organizaci. - mrkne -


Těšíme se na vás!
Hazel & spol.


Pokud máte jakékoliv dotazy, nebo vám například nevyhovuje den či čas diskuze, napište to do komentářů. Spolek literárních fanatiků si vyhrazuje právo na změnu termínu při nespokojenosti většiny osob.

Článek byl publikován 4.7.2016

Tento článek pro vás napsal(a) Hazel Jane Morion, opravil(a) Narcisse Cinerea a vizuálně připravil(a) Martin Lerelin.

Hazel Jane MorionAutorka se věnuje korektuře a projektu „Spolkové čtení“ ve Spolku literárních fanatiků.

Komentáře

Prosím včas o upozornění na diskuzi o Gatsbym! O:)
9.7.2016 23:58
Dobře :)
10.7.2016 09:09
Anonymní uživatel


Sdílet článek přes: Facebook Google+ Twitter
x

Přihlášení
Pokud ještě nejste zaregistrovaní, učiňte tak!

Přihlaš se a získej spousty výhod!